• Udruga Belica

• Videogalerija info

Sunday, 17 April 2011 12:34

Articles

Osvrt na desetogodišnji rad udruge Belica

Kastav :  13.03.2015.g

Sve je počelo dolaskom gđe. Irene Reicher u naÅ¡ kraj a vezano uz njezinu netjakinju Gordanu i naÅ¡eg Željka Mulca. Prvi susreti sa Irenom po naÅ¡im konobama su bili vrlo traumatični a poglavito zbog naÅ¡eg pogleda na proizvodnju vina i općenito podrumarstvo. Sve ča smo mi znali nije imalo nikakve veze sa Ireninim poimanjem vinarstava, jer moramo znati da je ona imala doktorat kao vrhunski enolog na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.NaÅ¡i očevi ,a i mi radili smo vina po tradicionalnom načinu , a nismo poznavali nove metode u proizvodnji i čuvanju vina. Prvo predavanje o podrumarstvu i proizvodnju vina održala je gđa. Irena u domu u Marinićima 1997.g a zatim su slijedili izleti u Jastrebarsko i Agrolagunu, podrumu Kutjevo  te Gornjoj Radgoni.

Pročitajte više...

Druženje članova udruge počelo je prije 10- ak godina na poticaj dr.Irene Rajher prof. na

Agronomskom fakultetu u Zagrebu.Ona je prva nama organizirala predavanja o grožđu i vinu te organizirala edkativne izlete po Istri i unutrašnjosti Hrvatske sa ciljem upoznavanja vinskih podruma ,upznavanje sa načinima izrade vina i općenito o vinarstvu.

Nakon par godina djelovanja na taj način odlučili smo nas nekolicina da idemo u osnivanje udruge kako bi mogli kroz legalizaciju našeg rada ući u planove djelovanja grada Kastva te da bi došli do sredstava koja su potrebna za naše planirane aktivnosti.A te aktivnosti su edukacija naših članova,organizacija raznih manifestacija u sklopu turističkih aktivnosti u Kastvu,Sada udruga broji oko 90 članova i postala je prepoznatljiva na širem području naše županije.Do sad smo kroz udrugu uspješno organizirali šest događanja za Belu nedeju ,ove godine smo peti put zaredom organizirali Ocjenjivački susret vinara kastafšÄ‡ine.U ovih 6 godina postojanja sa udrugom smo obišli gotovo sva vinorodna područja cijele Hrvatske,organizirali smo i uspješno završili školu za zvanje Vinogradar-vinar koju je završilo 42 polaznika.Na ovim stranicama ćete naći sve informacije o našim aktivnostima ,kako prošlim tako i budućim.Preko ovih stranica ćete moći doznati i druge korisne informacije sa temama vinogradarstvo i vinarstvo, te ćete moći rješavati i neka pitanja u vezi ovih tema.

Predsjednik udruge

Radenko Srdoč

Kastav 17.05.2010.

Copyright © 2019 Udruga Belica. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.